Regretatul Președinte al raionului, Nicolae Andronachi, a avut întotdeauna o atenție deosebita și o contribuție aparte pentru dezvoltarea sportului mai ales in raionul Ialoveni. Mereu a îndemnat tinerii sportivi și nu numai să fie adepți a stilului sănătos de viață, a amenționat că victoria își are mereu învingători aparte, dar participarea este, de fapt, motivul pentru care a insistat să se desfășoare multe activități de acest gen pe teritoriul raionului. În memoria președintelui și întru valorificarea tradițiilor sportive și relațiilor prietenești dintre primăriile localităților raionului, popularizarea sportului, aprecierea celei mai bune echipe, administrația actuală a raionului a organizat Turneul Raional de Minifotbal „NICOLAE ANDRONACHI”. La competiţie au participat echipele formate din angajaţi ai primăriilor şi consilieri locali. În data de 12 octombrie curent s-au desfășurat semifinalele dintre localităţile: Ialoveni, Milești Mici, Sociteni, Pojăreni, Cigîrleni, Cărbuna, Răzeni, Țîpala, conform regulilor FIFA: 2 reprize a cîte 15 minute, cu pauza de interval – 10 minute. Astfel, pe data de 19 octombrie s-au disputat meciurile din etapa finală a Turneului. Pe stadionul din Ruseștii Noi, și-au dat întîlnire echipa Consiliul raional Ialoveni, cu echipele din Bardar, Milești Mici, Nimoreni, Horești, Țîpala. Printre cei prezenți a fost și deputatul în Parlamentul Republicii Moldova, domnul Anatolie Dimitriu care a menționat că este sigur că acest turneu va deveni o tradiție. Astfel, pe locul I s-a clasat echipa s. Milești Mici, care a fost premiată cu cupa, diplom şi suma de 800 lei, echipa administrației publice locale din Bardar, s-a clasat pe locul II cu un premiu bănesc de 600 lei, diplomă și cupa, locul III i-a revenit echipei Consiliul raional Ialoveni, locul IV echipa din Nimoreni, locul V echipa din Horești, locul VI echipa din Țîpala. Prezenți la meci, familia Andronachi, a adus sincere mulțumiri și recunoştinţe, organizatorilor, pentru Campionatul raional, jucat în memoria feciorului. Domnul Vladimir Andronachi, tatăl, a fost cel care a înmînat cupele şi diplomele echipelor participante în cadrul turneului.